Proč je důležité používat na obličej a tělo odlišné opalovací krémy?

 

V našem dnešním článku se zaměříme na to, proč je vhodné používat na obličej a tělo různé krémy při opalování. Obličejová a tělová pokožka mají odlišné potřeby a používání specializovaných produktů vám pomůže chránit se před slunečním zářením a udržet zdravou a hezkou pleť.

Krém s ochranným faktorem si naše pleť v létě zaslouží

Známe to do jedné určitě všechny, nadejde léto a my ženy, které se chceme líbit a zároveň též pečovat o svou pleť, začneme řešit, jaké opalovací prostředky používat, jak se vlastně o svou pleť s láskou a péčí postarat. Protože sluníčko, byť je životodárné, zlepšuje naši náladu a podílí se na procesu tvorby vitamínu D, nás na druhé straně dovede též potrápit.

Spálíme se jednou, podruhé, potřetí, počtvrté. Ve své podstatě se zase tolik neděje, neboť naše kůže má velký dar regenerace. Na nějaký čas můžeme též zapomenout, pouze však do doby, než se vyskytne problém a my pozorujeme, že zatímco pleť stejně starých vrstevnic je stále zářivá, hydratovaná a barevně srovnána, naše pleť již vykazuje stopy trvalých pigmentových skvrn, vrásek, či dokonce nebezpečně rostoucích znamének. Pamatujme si, že každé spálení kůže zvyšuje riziko rakoviny. A právě proto se ke své kůži zodpovědně chovejme, neboť, jak všichni víme, jedná se o největší orgán našeho těla, zaujímající až úctyhodné 2 m2.

Zásady zdravého opalování

Jelikož se v naší rodině před nedávnem vyskytl melanom, snažím se ke své kůži přistupovat jako ke svému nejlepšímu příteli. Proto

  1. V létě používám kvalitní opalovací krémy, které se liší podle toho, zda je nanáším na obličej, případně pak na zbytek těla. Tento bod mi přijde velmi důležitý a více se k němu rozepíši později.
  2. Pokožku chráním také v zamračených letních dnech. Je u mne zvykem, že již od začátku léta používám krémy s ochranným faktorem.
  3. Svou kůži nevystavuji intenzivnímu slunečnímu záření, tedy v době mezi 11-15. hodinou. Pokud nelze jinak a je třeba trávit čas venku, na slunci, ochráním svou kůži lehkým lněným oblečením, na hlavě nosím slušivý klobouk.
  4. Stejně jako kůži, chráním také zrak, kdy používám brýle s UV filtrem.
  5. Zodpovědnou péči si zaslouží též naše rty, obzvláště, což bývá časté, jsou zde patrná mateřská znaménka. Sama jedno takové mám. V takovém případě pak lze použít speciální tyčinku s UV filtrem, kterými chráníme sliznici rtů.
  6. Kůži lze chránit také vnitřně prostřednictvím silných antioxidantů, které redukují oxidační stres a kůži posílí před negativními účinky UV záření. Zároveň jsou výbornou prevencí zvýšené pigmentace, mají ten dar sjednotit opálení. Jedním z nejproslulejších antioxidantů je například beta karoten. V létě tedy zařazujme mrkev, kapustu, špenát, hrášek, brokolici, mango, meruňky, nektarinky, broskve. Z živočišných výrobků jsou to žloutky, máslo, ale také losos.
  7. Použitím vhodného opalovacího krému péče o kůži určitě nekončí, ba právě naopak. Naše kůže přímo volá po vhodné formě hydratace. Zkusme to s kvalitními tělovými oleji, bambuckým či kakaovým máslem, přípravky na bázi aloe vera.
  8. Dostatečně pijme a pokud se už spálíme, dopřejme si blahodárnou koupel v nálevu z lipového květu, slézu, proskurníku či jitrocele.
  9. Nikdy nevystavujme přímému slunci děti mladší 1 roku, následně používejme kvalitní opalovací krémy s vysokým faktorem. Můj tip ZDE.

Opalovací přípravky na tělo a obličej

Během opalování používám dva různé opalovací přípravky, kdy jeden z nich slouží k ochraně těla, zde si vybírám produkty ve výši ochranného faktoru 30. Na obličej pak používám jemnější, lehčí krém s ochranným faktorem 50. Mně osobně jeden opalovací krém, tzv. 2 v 1, kterým mažeme obličej i tělo, příliš nevyhovuje. Byť je mé tělo s opalovacím krémem v souladu, stejný krém na mém obličeji zanechává mastný film, který pleť zanáší a může tvořit pupínky. Pleť nedýchá, potí se, během dne pak vypadá unaveně a nezdravě. Některé opalovací přípravky též bývají parfemované, na to pozor, neboť vonné složky v kombinaci se sluncem mohou způsobit alergii, poruchu pigmentace a tedy i nevzhledné pigmentové skvrny, které bývají již trvalého rázu. Některé opalovací krémy jsou navíc navrženy natolik šikovně, že pleť chrání také před každodenními stresory, které plynou z průmyslového znečištění. A na závěr, chcete-li svou pleť nejenom chránit, ale také rozzářit, vybírejte z produktů s benefitem tónovaného krytí. Takový krém pleť barevně srovná, přispěje k jejímu zdravému vzhledu.

Můj tip ZDE.

Jaký ochranný faktor na obličej zvolit?

Obecně platí, že čím vyšší ochranný faktor použijeme, tím lépe pak svou kůži chráníme. Zároveň je však také dobré znát tzv. fototyp, který je dán množstvím melaninu v pokožce. Čím má člověk světlejší kůži, vlasy a oči, tím nižší je číslo kožního fototypu. Rozlišujeme šest fototypů, přičemž fototyp I je nejsvětlejší a fototyp VI nejtmavší. Spadáme-li například pod fototyp I a tedy, máme zrzavé vlasy, světle modré oči a příliš světlou pleť, je dobré použít přípravek s co nejvyšším ochranným faktorem. Hodnota ochranného faktoru nám pak říká, kolikrát můžeme po pravidelném nanášení odpovídajícího množství přípravku prodloužit dobu pobytu na slunci, aniž by naše pokožka zčervenala. Osobně na obličej používám vždy ochranný faktor 50. Máte-li opalování spojeno též s osvěžením v podobě koupání, vybírat můžete z voděodolných přípravků.

Tak tedy, ať je vaše léto naplněno úžasnými okamžiky, které prožijete ve zdraví, lásce a v plné své síle.

Článek napsala pro www.celostnimedicina.cz Mgr. Zuzana Švédová a Alena Jugová pro www.krasnapo40.com

 

×

Splátková kalkulačka ESSOX